Jak wybrać depilator IPL? Na czym polega depilacja laserowa?

0
121
depilator IPL - planeta-kobiet.pl

Pielęgnacja skóry i zadbany wygląd wbrew pozoru wymaga wiele wysiłku starań i cierpliwości, a czasem nawet odrobiny bólu. Mniej więcej właśnie tak wygląda większość metod depilacji.

Sprawa ma się jednak inaczej, gdy mowa o depilacji laserowej przy użyciu depilatora IPL.

Jest to nowoczesne urządzenie, które umożliwia nam niemal całkowicie bezbolesne usunięcie zbędnego owłosienia z całego ciała. I to wszystko możemy zrobić samodzielnie w warunkach domowych.

Czym jest depilator IPL? Na czym polega depilacja laserowa i jak się do niej przygotować? I przede wszystkim, czy depilacja laserowa jest skuteczna?

Odpowiedzi na te i więcej pytań dotyczących depilatora laserowego oraz samej depilacji znajdziecie w dalszej części tekstu.

depilator IPL - planeta-kobiet.pl
W jaki sposób należy przygotować skórę do depilacji laserowej?

Czym jest depilator laserowy (IPL)?

Depilator IPL to depilator laserowy, który pozbywa się owłosienia przy użyciu strumienia światła. Sam skrót IPL oznacza Intensive Pulse Light, czy Intensywne Światło Impulsowe.

Wytworzony przed urządzenie strumień światła dociera głęboko do warstw skóry, aż do samej cebulki włosa. Owe światło skupia się na zawartej we włosie melaninie, czyli barwniku włosa i osłabia ją. W efekcie końcowym osłabione włoski bezpowrotnie wypadają.

Jak korzystać z depilatora IPL?

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zaleceń znajdujących się w instrukcji obsługi depilatora laserowego.

Dlaczego?

Ponieważ zalecenia te mogą nieco różnić się w zależności od producenta czy wybranego przez nas modelu depilatora.

Ogólne zasady dotyczące depilacji laserowej mówią jednak, aby na samym początku zabieg depilacji laserowej przeprowadzać raz w tygodniu i stopniowo zwiększać odległości czasowe między poszczególnymi depilacjami.

Czy depilacja laserowa jest skuteczna?

Tak, depilacja laserowa należy wręcz do zabiegów o wysokiej skuteczności. Już po kilku depilacjach owłosienie powinno zniknąć w około 90 %. Dużym atutem depilacji laserowej jest hamowanie wzrostu włosków. W praktyce oznacza to przeprowadzanie depilacji z mniejszą częstotliwością.

W momencie, gdy pozbyliśmy się większości niechcianego owłosienia zabieg ten wystarczy powtarzać co około 6 do 8 tygodni. Dokładny czas zależny jest bowiem od tempa wzrostu włosków danej osoby.

depilator IPL - planeta-kobiet.pl
Jakie są przeciwwskazania do używania depilatora laserowego? Sprawdź czy możesz z niego korzystać.

Na co zwrócić uwagę kupując depilator laserowy?

Decydując się na zakup depilatora laserowego lepiej nie podejmować pochopnych decyzji, ale dokładnie się nad nimi zastanowić i je przeanalizować. W końcu chodzi o naszą skórę. Dosłownie!

Jeśli wybieramy depilator IPL do samodzielnego korzystania w domu to powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

 • impulsy świetlne – a dokładniej mówiąc chodzi o ilość impulsów emitowanych przez urządzenie, większa liczba impulsów świadczy o tym, że depilator laserowy posłuży nam dłużej,
 • moc – najlepszym wyborem są depilatory pozwalające na regulowanie mocy urządzenia i dostosowanie jej do depilowanej partii ciała,
 • nasadki – ich liczba oraz rodzaje, ułatwią nam one pracę z urządzeniem i pozwolą na przeprowadzenie depilacji z większą precyzją, do wyboru mamy kilka rodzajów nasadek, jednak o nich powiemy więcej w dalszej części tekstu,
 • wymiary okienka lasera – im większe okienko, tym większa będzie powierzchnia skóry poddawana depilacji przy jednokrotnym uruchomieniu urządzenia, duże okienko pozwoli nam na szybkie i sprawne przeprowadzenie depilacji,
 • wymiary urządzenia – od rozmiarów depilatora zależy w dużej mierze komfort jego użytkowania, depilator nie powinien być zbyt duży czy zbyt ciężki, ponieważ trudno będzie się z nim pracowało, zwróćmy szczególną uwagę na uchwyt depilatora, ponieważ powinien on leżeć wygodnie w dłoni,
 • rodzaj zasilania – na rynku dostępne są depilatory z zasilaniem sieciowym (na kabel), akumulatorowym i akumulatorowo-sieciowym, naszym zdaniem najlepszą opcją są egzemplarze posiadające ostatni rodzaj zasilania, ponieważ mamy możliwość skorzystania z urządzenia nawet w przypadku braku źródła prądu.

Istotne są również czynniki takie jak data produkcji urządzenia czy atesty i certyfikaty. Dobrym wyborem będzie postawienie na urządzenie z nowszą datą produkcji, ponieważ można wtedy przyjąć, że ewentualne wady zostały usunięte, a urządzenie dopracowane w porównaniu z jego poprzednimi wersjami.

Jakie nasadki producenci dołączają do depilatorów?

Wielu producentów, aby dodatkowo polepszyć jakość korzystania z ich urządzenia, decyduje się na dodanie do depilatora laserowego dodatkowych akcesoriów. Wśród nich znaleźć możemy głównie specjalne nasadki. To co jej różni to ich wielkość.

Jako najmniejszą nasadkę wymienić można tę do przeprowadzania depilacji wymagających olbrzymiej precyzji. W zestawie z urządzeniami do depilacji laserowej spotkać możemy również nasadki do depilowania twarzy, pach czy delikatnych okolic bikini.

Jednak nasadki do depilacji to nie jedyne akcesorium, które zapewniają nam producenci depilatorów laserowych. Oprócz nich możemy zetknąć się także ze szczoteczkami do oczyszczania twarzy czy końcówki peelingujące.

Kto powinien zrezygnować z depilacji laserowej?

Dla niektórych osób zabieg depilacji laserowej będzie niestety czymś nieosiągalnym. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzania.

Z depilacji laserowej powinny zrezygnować osoby, które:

 • są mocno opalone,
 • zażywają leki fotouczulające,
 • walczą z chorobą nowotworową,
 • chorują na choroby przewlekłe (m.in. cukrzycę, epilepsję),
 • mają podrażnienia skóry,
 • mają wysypkę skórną lub pokrzywkę,
 • cierpią na infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe,
 • mają żylaki,
 • posiadają tatuaże, piegi lub przebarwienia skóry na obszarze, który ma być depilowany.

Z depilacji laserowej powinny zrezygnować także osoby mające włosy w jasnych odcieniach blondu lub rudego. Jednak w ich przypadku nie wynika to z ryzyka uszkodzenia skóry, ale z powodu niskiej skuteczności zabiegu.

depilator IPL - planeta-kobiet.pl
Jakie są ceny depilatorów laserowych? Gdzie możemy kupić depilator IPL?

Czy skóra wymaga specjalnych przygotowań do depilacji laserowej?

Chociaż korzystanie z depilatora IPL nie jest trudne, to należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry do tego zabiegu.

Jeśli chcemy poddać się depilacji laserowej to na około jeden miesiąc przed zabiegiem powinniśmy zrezygnować z zażywania leków czy ziół fotouczulających. Do ziół takich należą nagietek, rumianek czy dziurawiec.

Należy odstawić również wszelkiego rodzaju kosmetyki, które zawierają witaminę A, witaminę E czy inne kwasy owocowe. Niektóre witaminy mogą też ukrywać się w składzie pod innymi nazwami, dla przykładu witamina A to retinol, a jej pochodne to retinoidy. Ich stosowanie może zaskutkować powstaniem nieestetycznych plam czy przebarwień na skórze.

Na 48 godzin przed depilacją laserową należy unikać również napojów zawierających alkohol oraz opalania się. Zakaz ten dotyczy także opalania się przy użyciu samoopalaczy. Pamiętajmy też, aby nie stosować peelingów, a na krótko przed depilacją ogolmy za pomocą jednorazowej maszynki miejsca, które będą poddane zabiegowi depilacji laserowej.

Opinie

Depilatory IPL zdobywają coraz więcej wielbicieli. Niestety, również sporo osób rezygnuje z korzystania z tego urządzenia już po pierwszym zabiegu. Najczęściej podawanym powodem jest czas trwania depilacji laserowej.

Zwracamy jednak uwagę, że zabieg ten przeprowadza się w późniejszym czasie znacznie rzadziej niż golenie. Z tego powodu, w podsumowaniu końcowym depilator IPL pozwoli nam ten czas nawet zaoszczędzić.

Istotna jest również regularność przeprowadzania depilacji oraz barwa włosów. Najlepsze zdanie mają o depilatorach osoby posiadające włosy ciemne, ponieważ strumień światła lepiej skupi się wtedy na melaninie zawartej w cebulce włosa, a co za tym idzie skuteczniej usunie włosy. Z tego powodu osoby o jasnych włosach mogą nie być zadowolone z efektów końcowych zabiegu.

Producenci

Do producentów depilatorów laserowych zaliczyć możemy między innymi marki takie jak AEG, BaByliss, Beurer, Braun, Camry, Esperanza, Hoffen, Homedics, Medisana, Panasonic, Philips, Remington, Rio Beauty, Rowenta, Silk’N, Vakoss czy Zelmer.

Ceny

Koszt depilatorów IPL waha się od około 180 złotych do około 330 złotych. Wysokość ceny zależy głównie od mocy urządzenia oraz rodzaju i ilości dołączonych do depilatora nasadek czy funkcji dodatkowych.

Zobaczcie co o depilacji sądzi osoba, która przetestowała ten zabieg na własnej skórze:

Czy korzystacie z depilatora laserowego?

Dajcie znać w komentarzach jakie były Wasze odczucia i co sądzicie o tym zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here